112 Iphigenia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

112 Iphigenia е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 19 септември, 1870 година од страна на Christian Heinrich Friedrich Peters.

112 Iphigenia
Откривање
Откривач Christian Heinrich Friedrich Peters
Датум на откривање 19 септември, 1870
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 410.610 Gm (2.745 AU)
Перихелион 317.471 Gm (2.122 AU)
Голема полуоска 364.041 Gm (2.433 AU)
Занесување 0.128
Орбитален период 1386.548 d (3.80 a)
Просечна
орбитална брзина
19.01 km/s
Средна аномалија 340.983°
Наклон 2.606°
Долж. на
извиш. израсток
323.651°
Аргумент на перихелионот 16.901°
Физички особености
Димензии 72.2 km
Маса 3.9×1017 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0202 m/s²
II вселенска брзина 0.0382 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~178 K
Спектрален тип C
Апсолутна величина (H) 9.84

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]