111 Ate

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

111 Ate е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 14 август, 1870 година од страна на Christian Heinrich Friedrich Peters.

111 Ate
Откривање
Откривач Christian Heinrich Friedrich Peters
Датум на откривање 14 август, 1870
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 427.329 Gm (2.857 AU)
Перихелион 349.027 Gm (2.333 AU)
Голема полуоска 388.178 Gm (2.595 AU)
Занесување 0.101
Орбитален период 1526.712 d (4.18 a)
Просечна
орбитална брзина
18.44 km/s
Средна аномалија 85.294°
Наклон 4.923°
Долж. на
извиш. израсток
305.885°
Аргумент на перихелионот 166.037°
Физички особености
Димензии 134.6 km
Маса 2.6×1018 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0376 m/s²
II вселенска брзина 0.0712 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~173 K
Спектрален тип C
Апсолутна величина (H) 8.02

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]