109 Felicitas

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

109 Felicitas е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 9 октомври, 1869 година од страна на Christian Heinrich Friedrich Peters.

109 Felicitas
Откривање
Откривач Christian Heinrich Friedrich Peters
Датум на откривање 9 октомври, 1869
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 523.329 Gm (3.498 AU)
Перихелион 283.326 Gm (1.894 AU)
Голема полуоска 403.327 Gm (2.696 AU)
Занесување 0.298
Орбитален период 1616.951 d (4.43 a)
Просечна
орбитална брзина
17.73 km/s
Средна аномалија 331.256°
Наклон 7.886°
Долж. на
извиш. израсток
3.207°
Аргумент на перихелионот 56.586°
Физички особености
Димензии 89.4 km
Маса 7.5×1017 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0250 m/s²
II вселенска брзина 0.0473 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~169 K
Спектрален тип C
Апсолутна величина (H) 8.75

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]