10255 Taunus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Taunus
Откривање и означување
Датум на откривање ,
Означувања
MPC-ознака 10255
Привремено име[1] 3398 T-3
Епоха 14 мај, 2008
Ап 2.5495701
Пери 1.9729273
Занесување 0.1275054
Орбитален период 1241.9980395
Средна аномалија 326.00702
Наклон 2.23551
Долж. на
извиш. израсток
151.53491
Аргумент на перихелионот 267.38300
Апсолутна величина (H) 14.3

10255 Taunus (3398 T-3) е астероид во главниот астероиден појас.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]