Шчорс (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Шчорс“
Режирано од Александар Довженко
Јулија Солнцева
Сценарист Александар Довженко
Настапуваат Евгениј Самојлов
Иван Скуратов
Александар Гречаниј
Александар Хвилја
Николај Макаренко
Пјотр Масоха
Музика Димитриј Кабалевски
Кинематографија Јуриј Голдабенко
Јуриј Екелчик
Монтажа О. Скрипник
Дистрибутер Киевско филмско студио
Премиера јануари 1939
Времетраење 92 мин.
Држава  СССР
Јазик руски

Шчорс'“ (руски: Щopc) е филм на укранскиот режисер Александар Довженко. Завршен во 1939 г., по нарачка на Сталин, и го обработува животот на украинскиот болшевички командант Николај Шчорс.[1] Улогата на Шчорс ја толкува Евгениј Самојлов (1912–2006).

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Емилија Косничук (јануари 2008). „Киноправда «Щорса» и кирпичи, из которых она строилась“. 4. Eженедельник 2000. http://www.2000.net.ua/c/46048. конс. 4 ноември 2008. 

Надворешни врски[уреди]