Шумско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шумско Езеро
Подрачје Северна Америка
Координати 49°14′59″ СГШ 94°45′03″ ЗГД / 
Вид остаток од поранешното глацијално Езеро Агасиз
Главни приливи Рејни
Езеро Шоал
Езеро Какаги
Главни истеци Винипег
Сливни земји Канада, САД
Макс. должина 68 mi (109 км) км
Макс. ширина 59 mi (95 км) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}1,679 sq mi (4.348,6 km2) км²
Макс. длабочина 210 ft (64 m) км
Брег

25.000 mi (40,000 км)

(65.000 mi (105,000 км)
заедно со островите) км
Надм. височина 1.056 ft (322 m) м
Острови 14,552

Шумското Езеро (англиски: Lake of the Woods) е езеро помеѓу канадската провинција Онтарио и Манитоба и американската сојузна држава Минесота.

Езерото зафаќа површина од 4.348,6 квадратни километри, има 14,552 острови, и многу кривулест брег со должина од 105,000 километри. Најочигледна карактеристика на брегот на езерото е полуостровот Олно. Во езерото се влева реката Рејни, а од него се излива реката Винипег.

Границата на САД и Канада на езерото е утврдена со конвенција и протокол во 1925 година.