Штолпен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штолпен
Stolpen Blick NW (03) 2006-06-08.jpg
Грб на Штолпен
Штолпен се наоѓа во Германија
Штолпен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Уве Штеглих (FDP)
Основни податоци
Површина 61 км2
Надм. височина 274 м
Население 5.677 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01833
Повик. бр. 035973
Портал www.stolpen.de
Местоположбата на градот Штолпен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 51°02′56″ СГШ 14°04′58″ ИГД / 

Штолпен (германски: Stolpen) е град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]