Штат Велен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штат Велен
Wehlen (02) 2006-06-10.jpg
Грб на Штат Велен
Штат Велен се наоѓа во Германија
Штат Велен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Ломен/Штат Велен
Градски единици 4
Градоначалник Клаус Тител
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 220 м
Население 1.666 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01829
Повик. бр. 035024
Портал www.wehlen-online.de
Местоположбата на градот Штат Велен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°57′25″ СГШ 14°01′56″ ИГД / 

Штат Велен (исто така: Велен; германски: Stadt Wehlen) е град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на западниот крај на Саксонска Швајцарија, на десниот брег на реката Елба, 6 километри источно од Пирна и 23 километри југоисточно од Дрезден.

Општински единици[уреди]

Велен ги вклучува следниве населби:

  • Дорф Велен
  • Печа
  • Штат Велен
  • Цајхен

Меѓународни односи[уреди]

Штат Велен е збратимен со:

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]