Шпандау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Местоположба на Шпандау во Берлин.
Карл-Шурц-Штрасе во Шпандау.

Шпандау (германски: Spandau) е најзападната општина во Берлин, Германија. Зафаќа површина од 91,91 km² (втора по големина во Берлин) и има околу 226 100 жители (2003). Сегашен градоначалник е Конрад Биркхолц (ХДУ).Координати: 52°33′N, 13°12′E