Шопсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шопсдорф
Градски дел во Гентин
Грб на Шопсдорф
Шопсдорф се наоѓа во Германија
Шопсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јериховер Ланд
Град Гентин
Градски дел единици 2
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 63 м
Население 263  (31 декември 2009)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039225
Координати 52°14′00″ СГШ 12°13′00″ ИГД / 

Шопсдорф (германски: Schopsdorf) е село и поранешна општина во округот Јериховер Ланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била дел од заедницата на општини Мекерн-Лобург-Флеминг. Планираното спојување со градот Мекерн била оспорено од административниот суд во Десау во август 2011.[1] Од 1 јули 2012 припаѓа на градот Гентин.

Наводи[уреди]