Ширваншахски замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ширваншахски замок
Şirvanşahlar sarayı
*
Светско наследство на УНЕСКО

main mosque of Palace of the Shirvanshahs
Тип
Критериуми iv
Навод 958
Регион** Европа
Записно минато
Запис 2000  (24th заседание)
Во опасност 2003-
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.


Ширваншахскиот замок (азербејџански : Şirvanşahlar sarayı) е замок кој се наоѓа во Баку во Азербејџан. Објектот официјално од 2000 година била вклучена во списокот на УНЕСКО. Објектот е најголемиот пример за азербејџанската архитектура. Комплексот ја содржи основната зграда на дворецот, гробница, џамија со минаре, мавзолеј на Сеид Јахха Бакуви, Мурад порта, бања. Објектот е изложен на азербејџанската банкнота манат.[[]]