Шехсувар султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Шехсувар султан
Apartments Valide Sultan Topkapi March 2008pano.jpg
Роден Марија
1682
Починал 27 април 1756
Константинопол
Погребалиште Нуруосманлиска џамија Истанбул
Народност Србија
Познат(а) по Валиде султан
Вероисповед Православие подоцна Ислам
Сопружник/ци Мустафа II
Деца Осман III

Шехсувар султан (1682 – 27 април 1756) била жена на османлискиот султан Мустафа II и Валиде султан на неговиот син Осман III.

Таа по потекло била од Србија а била родена како Марија.

Нејзиниот гроб се наоѓа во Нуруосманлиска џамија во Истанбул.