Шефилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шефилд
EnglandSheffield.png Карта на Шефилд, градот е одбележан
Информациjа
Население: 551,800
Надм. височина:
Геогр. положба: 53° 23' сев. ш.

1° 28' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Градски портал

Шефилд (англиски: Sheffield) е град во Англија и Велика Британија. Во градот живеат околу 551.800 жители[1].

Географија[уреди]

Шефилд е сместен во Јужен Јоркшир, во посеверниот дел од земјата.

Катедралата во Шефилд

Спорт[уреди]

Фудбал[уреди]

Снукер[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]