Шенхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шенхаузен
Замок Шенхаузен
Замок Шенхаузен
Грб на Шенхаузен
Шенхаузен се наоѓа во Германија
Шенхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Градоначалник Катерине Тане-Ролоф
Основни податоци
Површина 74 км2
Надм. височина 34 м
Население 2.258 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039323
Портал www.schoenhausenelbe.de
Местоположбата на Шенхаузен во рамките на округот Штендал
Карта
Координати 52°34′43″ СГШ 12°02′23″ ИГД / 

Шенхаузен (германски: Schönhausen) е општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа 70 километри северно од покраинскиот главен град Магдебург. Седиште е на заедницата на општини Елба-Хафел-Ланд.

Историја[уреди]

Шенхаузен бил основан во раниот 13 век од бискупијата Хафелберг. По Реформацијата, Шенхаузен паднал под власта на Бранденбург. Во 1562 Шенхаузен бил доделен на семејството Бизмарк.

На 1 април 1815, Ото фон Бизмарк (кој станал првиот германски канцелар) бил роден во Шенхаузен.

Наводи[уреди]