Шарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шарка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Потколено: Рбетници
Класа: Влекачи
Ред: -{Squamata}-
Подред: Змии
Фамилија: -{Viperidae}-
Потфамилија: -{Viperinae}-
Род: -{Vipera}-
Биномен назив
-{Vipera berus}-
-{Linnaeus}-, 1758

Шарка (лат) е змија отровница од родот -{Vipera}- и е многу распространета во светот. Отровот го вбризгува со каснување, преку жлебот на отровниот заб. Отровот делува бавно и не е многу силен, но сепак може да усмрти и човек.

Физички карактеристики[уреди]

Шарката е бавна, со многу кратка опашка, со елипсовидна и сплосната глава, која што јасно се одделува од трупот. Мажјаците се помали од женките и имаат сива боја, додека женките се црвенкасто-смеѓи. И двата пола по должината на грбот имаат темна пруга со темни дамки по страните. Стомакот им е со сива до црна боја послан со бели точки, а долната страна на опашката им е со жолта до црвена боја. Обично пораснуваат околу 70 сантиметри во должина.

Имаат голема глава, тенок врат, долг јазик и дебело тело кое е помалку елегантно од телото на поскокот, со коса испрекината пруга која служи за прикривање.

Отров и исхрана[уреди]

Како и останатите врсти од истиот род, шарките не го прогонуваат својот плен туку чекаат да дојде во близина и тогаш го напаѓаат со смртоносна ефикасност. Во споредба со своите поголеми сродници, шарката е ретка опасност за човекот, но за малите животни е моментално смртоносна. Нејзините отровни заби лежат преклопени во вилицата и се исфрлаат напред кога напаѓа. После нападот, шарката чека отровот да почне да делува, бидејќи пленот го јаде дури кога ќе биде мртов. Нејзиниот отров е хемотоксичен, што значи дека се распаѓа ткивото и делува на крвотокот. Некои научници шаркиниот отров го сметаат поотровен и од поскоковиот, сврстувајќи го дури и меѓу најотровните во змискиот свет, но веруваат дека поради малата количина на отров кој може да го вбризгува во раната не претставува ниту приближна опасност како поскокот. Бројните статистики укажуваат дека во поголемиот дел на Европа луѓето почесто умираат од убодот на пчела отколку од убодот на шарката.

Шарката се храни со гуштери, жаби, мали цицачи, понекогаш со слепец и млади птици како и со птичји јајца. Понекогаш, иако многу ретко, се храни дури и со мали куни.

Распространетост[уреди]

Шарката спаѓа меѓу најраспространетите влекачи во светот. Живее од Пиринеите на западот преку цела Европа и Азија до Тихи океан на истокот.

Живее на различни места — на влажни низински ливади, во шумите и планинските карстни предели. Во планините се наоѓа и до 3000 -{m}- надморска височина. Дење често се сонча, добро плива и е почеста од останатите европски змии. Живее во дупки каде што ја поминува зимата во спиење и тоа честопати повеќето од нив стуткани како големо клопче.

Размножување[уреди]

Шарките се парат кон крајот на пролетта, а женката кон крајот на летото раѓа од 5 до 15 живи млади.

Литература[уреди]

  • Животинско царство: албум-боенка

Надворешни врски[уреди]

  • -{Vipera berus}- на сајтот за водоземци и влекачи во Европа, -{www.herp.it}- (англиски)
  • -{Vipera berus}- на сајтот -{www.arkive.org}- (англиски)
  • Adder or Viper -{Vipera berus}- на сајтот за водоземците и влекачите во Обединетото Кралство, -{www.herpetofauna.co.uk}- (англиски)
  • -{Vipera berus}- на сајтот за водоземците и влекачите во Франција, -{www.herpfrance.com}- (англиски)Каме (разговор) 12:48, 26 јули 2013 (CEST)