Шаблон:Lang-crh

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

кримскотатарски: {{{1}}}

Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди]

{{Lang-crh}} е шаблон што се користи за укажување дека претходниот поим или израз е превод/транскрипција од некој странски јазик (ISO 639:); задолжителен е еден параметар - странскиот поим или израз.

Се става по македонскиот превод/ транскрипција на странски поим или израз и го содржи истиот во оригинал.

Параметарот |links=no ја оневозможува врската во името на јазикот.

Пример[уреди]

Внос

  • Пролетно-есенскиот период ({{Lang-zh|春秋时代}}) е тривековен период во историјата на Кина.
  • Волшебната флејта ({{Lang-de|Die Zauberflöte}}) е опера од В.А. Моцарт.
  • Јован Безземниот ({{Lang-en|John Lackland|links=no}})

Извод

  • Пролетно-есенскиот период (кинески: 春秋时代) е тривековен период во историјата на Кина.
  • Волшебната флејта (германски: Die Zauberflöte) е опера од В.А. Моцарт.
  • Јован Безземниот (англиски: John Lackland)

Поврзано[уреди]