Шаблон:Русија на Олимпијада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Русија на Олимписките игри
Flag of Russia.svg
Знаме на Русија
МОК-код  RUS
НОК Руски олимписки комитет
официјално мрежно место (руски)
Олимписка историја
ЛОИ
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912
1996 • 2000 • 2004 • 2008
ЗОИ
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Друго
Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз (1952–1988)
Olympic flag.svg Обединет тим (1992)