Чегране

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чегране
Chegrane GV 02.JPG

Улица во селото

Чегране се наоѓа во Македонија
Чегране (Македонија)
Координати 41°50′20″ СГШ 20°58′32″ ИГД / 
Општина Општина Гостивар
Население 6748 жит.
Пошт. бр. 1237
Надм. височина 555 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Чегране е село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.


Грб на поранешната Општина Чегране.
Знаме на поранешната Општина Чегране.

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, Чегране има 6748 жители, од кои:

Националност Број
Македонци 2
Албанци 6 672
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 1
други 73

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. „Mersel Bilali“ (на англиски). Собрание на Република Македонија. http://www.sobranie.mk/en/default.asp?ItemID=F3263302291C334E86883A2BEADBE831. конс. 17 април 2010. 
  2. „Arsimi“ (на англиски). macedonianfootball. http://www.macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1574%3Aarsimi&catid=25%3A3-liga-zapad-third-league-west&Itemid=223. конс. 18 февруари 2013. 

Надворешни врски[уреди]