Чарлс Рени Мекинтош

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Чарлс Рени Мекинтош

Чарлс Рени Мекинтош во 1893
Роден(а) 7 јуни 1868
Глазгов, Шкотска, Велика Британија
Починал(а) 10 декември 1928
Лондон, Англија, Велика Британија
Националност Шкотланѓанец

Чарлс Рени Мекинтош (англиски: Charles Rennie Mackintosh) бил шкотски архитект, дизајнер, графичар и сликар.

Со својата сопруга Маргарет МекДоналд Мекинтош, нејзината сестра Франсес МекДоналд МекНер и со колегоата Џејмс Херберт МекНер ја основал групата The Four (четворка), која имала големо влијание врз развојот на уметноста и архитектурата и извршила пресудно влијание врз Глазговската школа за уметност (Glasgow School of Art) - пионерска школа на подрачјето на применетата уметност и дизајнот.

Тој бил дизајнер во Движењето за уметности и занаети, и исто така, главен експонент на движењето Ар Нуво во Обединетото Кралство. Имал значајно влијание врз дизајнот во Европа и се смета за еден од основоположниците на современиот дизајн.


Галерија[уреди]