Црква „Света Марија“ Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Света Марија
Meryem Ana Kilisesi
Θεοτòκος τών Βλαχερνών
SaintMaryOfBlachernae20072612 01.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати
Религија Православие
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква
Карактеристики

Црквата Света Марија (турски: Meryem Ana Kilisesi) е христијански храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција.

Малиот православен храм бил изграден во 1867 година, на местото на поранешен храм кој датирал од 5 век, и кој бил разрушен во 1434 година. Овој храм бил еден од најважните светелишта на Православието[1].

Црквата се наоѓа во Истанбул, во областа на Фатих.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The importance of the Church can be – among others – argued from the fact that along the whole Orthodox world (from Crete to Cherson in Crimea) many churches were put under the same dedication. Janin (1953), p. 169.