Црква на Светиот Крст (Варшава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Црква на Светиот Крст
Kościół świętokrzyski
Church of Holy Cross in Warsaw.PNG
Фасада (2009).
Општи податоци
Стил Барок
Град Варшава
Земја Полска
Изградбата започнала 1682
Завршена 1757
Урната 1944
Клиент Михал Стефан Радијовски
Проектирање и изградба
Архитект Јозеф Фонтана

Црквата на Светиот Крст (полски: Kościół świętokrzyski) е црква која се наоѓа во Варшава, Полска.

Наводи[уреди]Слики[уреди]

Историски[уреди]

Денешни[уреди]

Надворешни врски[уреди]