Црква Свети Исак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Исак
Исаа́киевский Собо́р
Saint Isaac's Cathedral.jpg
Основни податоци
Место Санкт Петербург, Русија
Религија Руска Православна Црква
Држава Русија
Архитектонски опис
Архитектонски тип Црква
Карактеристики

Црквата Свети Исак (руски : Исаа́киевский Собо́р) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква. Овој храм е и најголемиот во Русија, посветен на Свети Исак Далматски.