Црква Сан Mартино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сан Mартино
Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti
San Martino ai Monti - Roma - facciata - Panairjdde.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Сан Mартино (италијански :Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата е изградена во времето на Папа Силвестер I во 4 век. Во 500 година црквата била реновирана од Папа Симах.

Внатрешноста на црквата