Црква Сант Агата деи Готи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Агата Сицилијанска
Chiesa di Sant'Agata dei Goti
Agata dei Goti intern.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q840829
Карактеристики

Црквата Света Агата Сицилијанска (италијански : Chiesa di Sant'Agata dei Goti) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во времето на Рицимер во 460 година. Црквата попаднала во склопот на Римокатоличката црква и истата била реконструирана во времето на папа Григур I од 592 до 593 година, како и во 16 век и 17 век. Црквата е посветена на Агата Сицилијанска. Фасадата од црквата била реновирена во 1729 година од страна на Франческо Ферари.