Црква Санта Марија дел Пи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија дел Пи
Santa María del Pí
050529 Barcelona 099.jpg
Основни податоци
Место Барселона, Шпанија
Покраина Каталонија
Осветен 14 век

Црквата Санта Марија дел Пи (шпански: Santa María del Pí) е црква која се наоѓа во Барселона, Каталонија, Шпанија. Црквата била изградена во текот на 14 век помеѓу 1319 и 1391 година[1], и е во готска архитектура. Се смета дека на нејзиното место имало ранохристијанска црква која датирала од почетокот на 5 век. Сепак, појасни извори велат дека во 987 година постоело црква која била надвор од ѕидините на Барселона. Во 1936 година црквата била опожарена, а по завршувањето на војната во Шпанија, истата била реновирана.

Наводи[уреди]