Циклононан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Циклононан
Cyclononane.png
Назнаки
CAS бр. [293-55-0]
Својства
Хемиска формула C9H18
Моларна маса 126.24 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Циклононанот е циклоалкан со хемиска формула C9H18.