Церо Азул

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Церо Азул-Квизапу)
Прејди на: содржини, барај
Церо Азул
Cerro Azul.jpg
Церо Азул
Надм. вис. 3788 м [1]
Местоположба
Локацијата на Церо Аул во Чиле
Место Чиле
Венец Анди
Координати 35°39′ ЈГШ 70°45′ ЗГД / 
Геологија
Тип Стратовулкан
Старост на карпите Квартар
Вулкански лак/појас Јужна вулканска зона
Последна ерупција август 1967

Церо Азул-Квизапу — вулкан лоциран на територијата на Чиле.

Со своите стрмни страни, вулканот Церо Азул се наоѓа на јужиот крај на вулканскиот синџир што се нарекува еруптивен систем Дескабезадо Гранде - Церо Азул. На врвот има кратер широк околу 500 м и неколку странични конгуси од згура, вклучувајќи и три кратери: Ла Резолома на запад и Лос Хорнитос на југозапад. Квизапу е кратер на северната падина создаден во 1846 годинна., кој исфрла огромно количество лава. Во 1932 година, Квазапу бил место на една од најголемите експлозивни ерупции во 20 век, кога било исфрлено огромно количество тафра и бил создаден кратер широк речиси 700 м и длабок 150 метри.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]