Церемонијални грофовии во Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Церемонијални грофовии
Познато и како географски грофовии
Категорија намесништва
Место Англија
Се среќава во Региони
Број 48 (2009 г.)
Населенија 8.000–8.167.000[1]
Површини 3–8.611 км²
Густини 62–4.806/км²

Церемонијалните грофовии (анг. ceremonial counties) се области во Англија со назначени лордови-намесници (Lords Lieutenant), и се дефинираат од страна на владата во однос на метрополските и неметрополските англиски грофовии. Истите често се користат во географски контекст, и во тоа својоство понекогаш се нарекуваат географски грофовии[2].

Список на грофовии[уреди]

Според правните уредби, Англија ги има следниве грофовии:

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Податоци според пописот во 2011 г.
  2. „Историја на грофовиите“. jonathan.rawle.org. Џонатан Рол. 2007. http://jonathan.rawle.org/hyperpedia/counties/history.php. конс. 8 декември 2007.  (англиски)
  3. Текст на The Avon (Structural Change) Order 1995 (S.I. 1995/493) Part III: New Counties во изворен облик во Обединетото Кралство — База „Британско статутно правоконс. 3 мај 2011 (англиски)

Надворешни врски[уреди]