Централнословенечки статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Централнословенечки статистички регион
Osrednjeslovenska statistična regija
—  Статистички регион  —
Најголем град Љубљана
Површина
 • Вкупна 2.555 км2
Население (2009)
 • Вкупно 512.675 жит.

Централнословенечкиот статистички регион (Словенечки: Osrednjeslovenska Slovenija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статички регион е главниот град на Словенија, Љубљана.

Според податоците од 2009 година во овој регион живееле 512,675 жители.

Список на општини[уреди]

Во Централнословенечкиот статички регион има 26 општини: