Централнолузонски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Централнолузонски јазици
Геог.
распростр.:
Лузон, Филипини
Класификација: австронезиски
Гранки:

Централнолузонските јазици се подгрупа на филипинските јазици од семејството австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат во Лузон на Филипините.

Јазици[уреди]

Во оваа група спаѓаат:

Поврзано[уреди]