Ху Џинтао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ху Џинтао на состанок во Пентагон.

Ху Џинтао (на кинески: 胡錦濤, Hú Jǐntāo) е поранешен претседател на Народна Република Кина. На функцијата се задржал од 15 март 200314 март 2013 г. На местото го наследил Сји Џинпинг.