Хуан Хосе Лобато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хуан Хосе Лобато

Лобато на Тур де Валони 2014
Лични податоци
Цело име Хуан Хосе Лобато дел Вале
Прекар Хуанхо
Роден 30 декември 1988 (1988-12-30) (26 г.)
Требухена, Кадиз, Шпанија
Висина 1,73 м
Маса 63 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мувистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2009
2010-
Куева Ел Соплао
Андалусија-Кахасур (стажант)
Професионални клубови
2011–2012
2013
2014–
Андалусија-Каха Гранада
Еускалтел-Еускади
Мувистар Тим
Последна промена
21 јануари 2015

Хуан Хосе Лобато дел Вале (шпански: Juan José Lobato del Valle; р. 30 декември 1988) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мувистар Тим.[1]

Лобато му се приклучил на Мувистар Тим за сезоната 2014 откако неговата мината екипа, Еускалтел-Еускади[2], се распаднала на крајот на сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди]

2006
1. MaillotEspaña.PNG Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. Сиркуто де Гечо
7. Трофео Мајорка
10. Класика де Алмерија
2012
Трка околу Чиле
1. Етапа 2
1. Етапа 10
1. Етапа 5 Трка околу езерото Чингхај
2013
1. Сиркуто де Гечо
1. Етапа 2 Вуелта а Кастилја и Леон
4. Класика де Алмерија
6. Вуелта а Ла Риоха
2014
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
2. Класика де Алмерија
2. Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 3
4. Гран Премио Нобили Рубинетерие
4. Милано-Сан Ремо
8. Ватенфал Класик
2015
1. Етапа 2 Тур Даун Андер
2. Даун Андер Класик

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Фаранд, Стивен. „Мувистар потпиша со спринтерот Хуанхо Лобато за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 28 октомври 2013 (конс. 21 декември 2013).
  2. Браун, Грегор. „Euskaltel to sell team vehicles to balance books“, „Cycling Weekly“, IPC Media Ltd., 10 декември 2012 (конс. 5 јануари 2013). „Потпишале 11 нови велосипедист: Јон Аберастури Изага (Шпанија), Гарикоиц Браво Оијарбиде (Шпанија), Хуан Хосе Лобато дел Вале (Шпанија), Тарик Шауфи (Мароко), Јуре Коцјан (Словенија), Роберт Вречер (Словенија), Рикардо Хорхе Кореја Местре (Португалија), Штефен Радохла (Германија), Андре Шулце (Германија), Александар Серебрјаков (Русија) и Јоанис Тамуридис (Грција).“

Надворешни врски[уреди]