Хуан Монако

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хуан Монако
Juan Mónaco
Juan Monaco 2007 Australian Open R1.jpg
Име Хуан Монако
Земја  Аргентина
Место на живеење Буенос Аирес
Роден на март 29 1984 (1984-03-29) (31 г.)
Роден во Тандил, Аргентина
Висина &100000000000001850000001,85 м
Професионалец 2002
Игра со десна рака
Заработка $6,217,090
Синглови
Победи-порази 304–235
Титули 8
Највисок дострел бр. 10 (23 јули 2012)
Моментално место бр. 100 (18 август 2014)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2008, 2010)
Ролан Гарос 4R (2007, 2012)
Вимблдон 3R (2012, 2013)
УС Опен 4R (2007, 2011)
Во двојки
Победи-порази 79–109
Титули во кариера 2
Највисок дострел бр. 41 (5 јануари 2009)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2009)
Ролан Гарос QF (2005, 2007)
Вимблдон 1R (2005, 2009)
УС Опен SF (2008)
Ажурирано на: 11 февруари 2013.

Хуан Монако (шпански: Juan Mónaco) — аргентински тенисер, роден на 29 март 1984. Најдобро место според ранг-листата на АТП е 43 место.

Најдобаро рангиран бил во 2008 година, кога се наоѓал на 14 место.