Хосе Серпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хосе Серпа

Серпа на Трката околу Баскија 2013
Лични податоци
Цело име Хосе Родолфо Серпа Перез
Роден 17 април 1979 (1979-04-17) (35 г.)
Корозал, Колумбија
Висина 1,78 м
Маса 64 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лампре-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2005–2006 Гобернасион дел Зулија
Професионални клубови
2006–2012
2013–
Селе Италија-Диквиџовани
Лампре-Мерида
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Лангкави (2009, 2012)
Последна промена
23 јули 2014

Хосе Родолфо Серпа Перез (шпански: José Rodolfo Serpa Pérez; р. 17 април 1979) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.[1] Претходно возел за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли-Венецуела, во која поминал седум години, до сезоната 2013.

Во 2006 година, Серпа ја освоил Американската турнеја UCI, како и друмската трка на Панамериканските игри.

Достигнувања[уреди]

2001
2. Светски велодромски куп - екипна потера
2003
Панамерикански игри
1. Индивидуален хронометар
3. Екипна потера
2005
6. Краен пласман Вуелта а Венецуела
2006
1. Американска турнеја UCI
Gold medal icon.svg Панамериканско друмско првенство
Gold medal icon.svg Средноамерикански и карипски игри - индивидуален хронометар
1. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 6 Вуелта Сиклиста пор ун Чиле Лидер
1. Етапа 12 Вуелта а Колумбија
2. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа (ITT)
6. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2007
1. Етапа 5 Вуелта ал Тахира
2. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 8
Silver medal icon.svg Панамерикански игри - медисон
4. Краен пласман Вуелта а Венецуела
5. Краен пласман Вуелта Сиклсита пор ун Чиле Лидер
2008
1. Краен пласман Класико Сиклистико Банфоандес
1. Етапа 6
1. Етапа 7
1. Етапа 9 Вуелта а Венецуела
1. Етапа 6 Тур де Лангкави
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
2009
1. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1. Планински пласмна
3. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 4
1. Етапа 7 Вуелта а Венецуела
2010
1. Етапа 2 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 4 Сетимана Сиклистика Ломбарда
2. Краен пласман Тур де Сан Луис
2. Меморијал Марко Пантани
2011
1. Џиро дел Фриули
1. Етапа 1б (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
2. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
2. Краен пласман Џиро ди Сардења
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1. Jersey red.svg Планински пласман
5. Краен пласман Тур де Сан Луис
2014
1. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 31 26 13 30 52 87 27
Jersey yellow.svg Тур 21
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]