Хелсиншка катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хелсиншка катедрала
Helsingin tuomiokirkko /
Suurkirkko Helsingfors Domkyrka
Lutheran Cathedral Helsinki.jpg
Основни податоци
Место Хелсинки, Финска
Координати
Религија Лутеранска црква
Држава Финска
Архитектонски опис
Архитект Карл Лудвиг Енгел
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неокласична архитектура
Карактеристики

Хелсиншка катедрала (фински: Helsingin tuomiokirkko или Suurkirkko Helsingfors Domkyrka) — соборна црква која се наоѓа во Хелсинки, Финска и е во склопот на Лутеранската црква. Изградена во времето на рускиот цар Николај I, во периодот од 1830 до 1852 година со неокласичен стил. По добивање на независност во 1917 година на Финска, црквата била наречена Свети Никола.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]