Ханс фон Сект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ханс фон Сект
22 април 1866 – 27 декември 1936
Bundesarchiv Bild 102-10883, Hans von Seeckt und Otto Geßler.jpg
Ханс фон Сект and Ото Геслер, 1930 година
Псевдоним „Сфинга“
Роден во Шлезвиг
Починал во Берлин
Resting place Инвалиденфриедхов
Преданост Германско царство Германска Империја
Weimar Republic Рајхсвер
Години на служење 1885-1926
Ранг Генералоберст
Commands held Единаесетта Армија
Битки/војни Прва светска војна
Awards Пур ле Мерит
Воен Ред на Макс Џозеф

Генерал Ханс фон Сект (германски: Hans von Seeckt; 22 април 1866 - 27 декември 1936), бил висок офицер во германската армија. Во текот на Првата светска војна бил на Источниот фронт. По војната, како началник на генералштабот (1919-1920) го организирал Рајхсвер (Reichswehr), се залагал за сојуз со болшевичка Русија против Полска, но за време на Каповиот пуч, 1920 година, одбил да издаде наредба за настап према пучистите (Рајхсвер не пука кон Рајхсвер!). Во периодот од 1930 до 1932 година, како член на Народната партија, бил пратеник во Рајхстагот, а од 1934 до 1935 бил советник на Чанг Кај Шек.

Поврзано[уреди | уреди извор]