Хановер (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Hannover
Хановер
Укинат: 31.12.2004
Lower saxony hanover.png
Карта на Niedersachsen со поранешниот админ. округ Хановер
Покраина Долна Саксонија
Окружен центар Хановер
Површина 9.046,82 km²
Население 2.167.343 (30 септември 2004)
Густина 240 /km²

Хановер (германски: Hannover) бил Regierungsbezirk на пруската Провинција Хановер и на Долна Саксонија, Германија, кој постоел од 1885 до 2004. Се наоѓа на југот од покраината околу градот Хановер, негов главен град.

Окрузи
(Kreise) од 2001 до 2004
  1. Дипхолц
  2. Хамелин-Пирмонт
  3. Хановер
  4. Хилдесхајм
  5. Холцминден
  6. Нинбург
  7. Шаумбург