Халштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Халштат
Hallstatt 001.jpg
Грб на Халштат
Халштат се наоѓа во Австрија
Халштат
Земја  Австрија
Покраина Горна Австрија
Округ Гмунден
Градоначалник Александар Шеутц (SPÖ)
Површина 59,8 km² (23,1 sq mi)
Надм. височ. 511 m  (1677 ft)
Население 923  (31 декември 2005)
 - Густина 15 /km² (40 /sq mi)
Часовна зона CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GM
Пошт. бр. 4830
Повик. бр. 06134
Мреж. место www.hallstatt.at
Hallstatt-Dachstein / Salzkammergut Cultural Landscape*
Светско наследство на УНЕСКО
Држава Австрија
Тип Култорно
Критериуми iii, iv
Навод 806
Регион** Европа и Северна Америка
Записно минато
Запис 1997  (21 заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Халштат (германски: Hallstat) — село во покраината Горна Австрија, Австрија. Лежи на бреговите на истоименото езеро, на автопатот помеѓу Салцбург и Грац. Зафаќа површина од 60 километри квадратни и тука живеат 794 жители.

Поврзано[уреди]