Хале (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хале
Укинат: 2004-01-01
Saxony-anhalt halle.png
Карта на Saxony-Anhalt со поранешниот админ. округ Хале
Покраина Саксонија-Анхалт
Окружен центар Хале
Површина 4.430 km²
Население 876.132 (1999)
Густина 198 /km²

Хале бил еден од трите административни окрузи на Саксонија-Анхалт, Германија, и се наоѓал на југот на покраината.

Историја[уреди]

Бил основан во 1952, како дел од Источна Германија. Бил распуштен на 1 јануари 2004 година. Неговите функции биле преземени од Landesverwaltungsamt, кое има три канцеларии во поранешните седишта на окружните влади.

Административни единици[уреди]

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Бургенландкрајс
  2. Мансфелдер Ланд
  3. Мерзебург-Кверфурт
  4. Залкрајс
  5. Зангерхаузен
  6. Вајсенфелс
  1. Хале

Поврзано[уреди]