Халеева комета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Халеева комета

Халеева комета, службена ознака 1p/Halley е најпознатата комета во историјата на човештвото. Наречена е така според својот откивач астрономот Едмунд Халеј. Кометата спаѓа во групата на сјајни комети на краток период. Оваа комета се гледа на секои 75-76 години кога последен пат беше видена во 1986 година, а следен пат ќе се види во 2061 година.