Хаифа (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хаифа
- и транскрипција
 • хебрејски מחוז חיפה
Градови 11
Локални совети 14
Регионални совети 4
Гл. град Хаифа
Површина
 • Вкупна 864 км2
Население (2011)
 • Вкупно 926.700 жит.

Округ Хаифа (מחוז חיפה, Mehoz Ḥeifa) — еден од шестте окрузи во Израел. Административен центар на округот е градот Хаифа. Вкупната површина на округот е 864 km2.[1]

Демографија[уреди]

Според податоците од 2011:

Вкупно население: 926,700 (2011) Етнички состав: Арапи: 233,000 (25.1%) Евреи: 642,700 (69.4%) други: 51,000 (5.5%) Религија: Евреи: 642,700 (69.4%) Муслимани: 192,300 (20.8%) Друзе: 24,300 (2.6%) Христијани: 22,900 (2.5%) некласифицирани: 44,400 (4.8%)[2]

Населени места[уреди]

градови локални совети регионални совети

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]