Хагатња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хагатња
Hagåtña
Agana
—  Село  —
Местоположба на Хагатња во Гуам.
[[file:Шаблон:ПозКарта Guam|250px|Хагатња се наоѓа во Шаблон:ПозКарта Guam]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПозКарта Guam|6x6px|Хагатња|link=|alt=]]
Местоположба на Хагатња во Гуам.
Координати: 13°28′45″ СГШ 144°45′00″ ИГД / 
Држава САД
Територија Гуам
Управа
 • Градоначалник
Површина
 • Вкупна 0 км2
Население (2000 [1])
 • Вкупно 1.100 жит.
 • Етничка група Чаморани
Час. појас ChST (UTC+10)

Хагатња (Hagåtña (həˈɡɑtɲə) на чаморски [2]) или Agana, на шпански Agaña, е главен град на островската територија на САД, Гуам. Се наоѓа на западното крајбрежје на островот и има население од 1.100 жители.

Надворешни врски[уреди]

Поглед на Агата