Фрејзер Кембел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фрејзер Камбел
Campbell, Fraizer.jpg
Лични податоци
Роден на 13 септември 1987 (1987-09-13) (27 г.)
Роден во Хадерсфилд, Англија
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Кардиф Сити Кардиф Сити
Број 10
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2009 Манчестер Јунајтед 2 (0)
2006-2007 Антверпен (позајмен) 33 (21)
2007-2008 Хал Сити (позајмен) 34 (15)
2008-2009 Тотенхем 10 (1)
2009-2013 Сандерленд 58 (6)
2013- Кардиф Сити 12 (7)
Репрезентација
2012- Англија 1 (0)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Фрејзер Ли Кембел (роден на 13 септември 1987 година) е англиски фудбалер кој игра за Кардиф Сити како напаѓач . Тој претходно играл за Манчестер Јунајтед, Антверпен, Хал Сити, Тотенхем и Сандерленд.

Како производ на академијата на Манчестер Јунајтед, Кембел напредувал до нивните прв тим во сезоната 2006-07. Тој направил четири настапи без погодок во неговиот мандат во клубот. Тој изминал период на заем во белгискиот клуб Антверпен, каде што тој постигнал 24 гола во 38 натпревари. Тој, исто така бил позајмуван и на Хал Сити и Тотенхем, каде што тој постигнал 15 гола во 37 натпревари и 3 гола во 22 натпревари, соодветно. Тој потпишал за Сандерленд на почетокот на сезоната 2009-10 за сума од 3.500.000 £. Неговите настапи во Сандерленд биле ограничени поради повредата на предните клучни лигаменти со која се здобил во својата втора сезона во клубот, како и повторното јавување на истиот проблем подоцна во сезоната. Тој се преселил во Кардиф во јануари 2013 година потпишувајќи со нив три и пол годишен договор.

Младоста и личен живот[уреди]

Роден во Хадерсфилд, Западен Јоркшир, Кембел пораснал во Манчестер Јунајтед-поддршка за домаќинство и студирал во Huddersfild Grammar School.[1] Како дете Кембел имал краток престој во центарот за извонредност на Хадерсфилд Таун, но тој бил скаутиран од страна на Манчестер Јунајтед на возраст од 10 години.[2] Тој, исто така играл за Стил Комон.[3] Неговиот помлад брат Ешфорд бил натпреварувач во The X Factor, како дел од мaшкиот бенд The Risk додека тие не биле изгласани за испаѓање во 5-тата недела.[4]

Кариера[уреди]

Рана кариера[уреди]

Кембел потпишал со Академијата на Манчестер Јунајтед на 1 јули 2004 година. Тој веднаш направил големо влијание во клубот постигнувајќи 14 гола во 22 настапи за категоријата под-18 години во сезоната 2004-05.[2][5] Неговите настапи за младинскиот тим исто така, го довеле него да игра пет натпревари за резервите, за кој постигнал еден гол и тој бил повикан како замена за опрошталниот натпревар на Рој Кин на Олд Трафорд на 9 мај 2006 година, во кој Фрејзер се појавил во игра во 75-тата минута како замена за Киеран Ричардсон..[6] Подоцна тоа лето, тој го постигнал својот прв гол за клубот по влегувањето како замена на местото на Вејн Руни во пријателскиот натпревар против Маклсфилд Таун.[7]

Антверпeн[уреди]

Кембел се приклучил на белгискиот партнер клуб на Манчестер Јунајтед, Ројал Антверпен за време на сезоната 2006-07, каде неговото чувство за постигнување голови експлодирува што резултирало со тоа фановите да му го дадат прекарот "Супер Кембел"[8] Неговите 21 гол во 31 старт му помогнале на Антверпен да избори место во баражите за пласман во првата Белгиска лига.

По враќањето во Манчестер Јунајтед од неговиот договор за заем, Кембел постигнал погодок со волеј-удар против Гленторан на 8 август 2007 година во пред-сезонски пријателски натпревар.[9] Тој го направил своето професионално деби за првиот тим на Јунајтед на 19 август 2007 година во дербито на Манчестер против Манчестер Сити, влегувајќи во игра во 73-тата минута како замена за Мајкл Карик.[10]

Хал Сити[уреди]

Кембел играјќи за Хал Сити

Кембел бил испратен на позајмица повторно во сезоната 2007-08, овој пат во Хал Сити во Чемпионшип лигата. Тој првично му се приклучил на Хал во октомври 2007 година на позајмица до јануари 2008 година,[11] и постигнал два гола на неговото домашно деби во победата со 3-0 над Барнсли[12] По натпреварот против Вулверхемптон на Boxing Day 2007, во кој тој постигнал еден гол и асистирал за друг,[13] Хал изразиле интерес за продолжување на заемот на Кембел до крајот на сезоната. Продолжувањето било комплетирано на 28 декември 2007[14]

Кембел ја заврши сезоната како најдобар стрелец на Хал, со 15 гола во 32 настапи. На 24 мај 2008 година, тој играше за тимот на Хал Сити кој постигнал промоција во Премиер лигата за прв пат во нивната 104-годишна историја. Кембел обезбедил асистенција за голот на Дин Виндас во победата со 1-0 над Бристол Сити во Плеј-оф финалето на Вембли.

Хал Сити изрази силна желба да ги задржат услугите на Кембел за сезоната 2008-09, кога претседателот на Хал Сити, Пол Дуфен го опишал Кембел како "премногу добар за Чемпионшип". По неговите успеси, Хал се надевале дека ќе обезбедат траен договор или уште едно сезонски-договор за заем, во зависност од подготвеноста на Манчестер Јунајтед да му дозволи да оди. Сепак, Кембел во неколку наврати изрази желба да се врати на Олд Трафорд и да се обиде да се пробие во првиот тим, велејќи: "Сега сум назад во Јунајтед, планот е да се обидам да го пронајдам мојот пат до првиот тим. "Тој додал, "јас ќе продолжам да работам напорно и да се обидам да сторам доволно за да останам и да не си одам од таму."

Враќање во Манчестер Јунајтед[уреди]

Во јули 2008 година, Кембел бил повикан за пред-сезонската турнеја на првиот тим ма Манчестер Јунајтед во Јужна Африка, и токму тој го постигнал четвртиот гол за тимот во победата со 4-0 над Кајзер Чифс во финалето на Vodacom Challenge 2008.[15] Тој, исто така, го постигнал победничкиот гол за Јунајтед во прошталниот натпревар на Оле Гунар Солскјер против Еспањол на 2 август, 2008 година.[16] После натпреварот, менаџерот на црвените ѓаволи Алекс Фергусон посочил дека Кембел ќе остане во клубот за време на траењето на сезоната, наведувајќи "иднината на Фрејзер е тука"[17] Кембел го заработил својот прв победнички медал, кога влегол како замена во победата на Јунајтед на пенали над Портсмут во Комјунити Шилд.[18] На 17 август 2008, Кембел започнал како партнер во нападот на Вејн Руни во првиот натпревар од сезоната, Јунајтед одиграле нерешено 1-1 со Њукасл Јунајтед[19]

Тотенхем[уреди]

Кембел во дресот на Тотенхем на натпреварот против Виган

На 1 септември 2008 година, во последните мигови од летниот трансфер-прозорец, Хал Сити понудил сума од 7.000.000 £ за Кембел што била рекорд за клубот од централниот дел на Англија.[20] Сепак, тој наместо тоа потпишал за Тотенхем на едносезонска позајмица, како дел од трансферот на Димитар Бербатов во Манчестер Јунајтед за £ 30.750.000[21][22] Ова беше во спротивност со претходно тврдење на Фергусон дека Кембел ќе престојува во Јунајтед до крајот на сезоната. Тој го објаснил ова велејќи дека: "Тотенхем инсистирал на тоа дека тој да биде дел од договорот и Фрејзер го потпиша својот договор за да им се приклучи на една годината, па ние сме среќни со тоа."[23] Тој го направил своето деби за Тотенхем на 18 септември 2008 година, влегувајќи како замена во 56-тата минута на местото на Арон Ленон во натпревар од првиот круг на Купот на УЕФА во првиот натпревар против Висла Краков. Немаше ни 15 минути откако вегол во игра, Кембел му асистирал на Дарен Бент за победничкиот гол.[24] Кембел го постигна својот прв погодок за Тотенхем, стрелајќи двапати во мрежата на Ливерпул во победата со 4-2 во четвртиот круг од Лига купот, а истотака тој му додал на својот партнер во нападот Роман Павличенко за првиот гол во натпреварот.[25] На 15 ноември 2008 година, Кембел го постигнал својот прв погодок во кариерата во Премиер лигата, затресувајќи ја мрежата на Фулам во поразот на неговиот тим со 2-1.[26]

Хал Сити одбил да се откаже од Кембел и во јуни 2009 година кога тие се вратиле со понуда ос 6.000.000 £ за Кембел, која била прифатена од страна на Манчестер Јунајтед[27] Сепак, напаѓачот изјавил дека нема да одлучува за својата иднина се до завршувањето на Европското првенство под 21-на година на кое тој настпувал со репрезентацијата на Англија.[28]

Сандерленд[уреди]

На 11 јули 2009 година, Кембел потпишал четиригодишен договор со Сандерленд откако Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата од 3.500.000 £ (потенцијално може да се зголеми на 6.000.000 £), откако тој успешно ги поминал на медицинските тестови претходно истиот ден[29] Тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата со 2-0 во Лига купот победата над Бирмингем Сити[30] На 28 декември 2009 година, Кембел соработувал во нападот со Дарен Бент со кого играл заедно и во Тотенхем против Блекбурн Роверс на Ивуд Парк во натпревар што завршил нерешено 2-2. Кембел постигнал два гола во ФА Купот против тимот од нон дивизијата Бароу на 2 јануари 2010 година. На 9 март 2010 година, Кембел го постигнал својот прв Премиерлигашки погодок за Сандерленд на против Болтон по само 41-на секунда во победата на неговиот тим со 4-0[31] Напаѓачот, исто така, постигнал гол во натпреварите од лигата и против Астон Вила и Барнли.[32][33]

Кемпбел ја започнал сезоната 2010-11 во голгетерска форма во пред-сезоната, постигнувајќи четири гола во пријателскиот натпревар против Хал Сити како и голови против Лестер Сити и Брајтон и Хов Албион. Оваа негова форма го натерала менаџерот Стив Брус, да го стави во почетниот тим за првиот натпревар во новата сезона во Премиер лигата, во кој Кембел ги одиграл сите 90 минути против Бирмингем Сити во ремито 2-2 на Stadium of Light.[34] Тој, исто така, го одиграл целиот натпревар во наредното лигашко коло кога Сандерленд му гостувал на Вест Бромвич Албион на The Hawthorns. Сепак, тој се здобил со повреда на предните главни лигаменти во победата со 1-0 на Сандерленд против Манчестер Сити на 29 август 2010 година што го одалечило од терените за шест месеци[35] Стив Брус за ова изјавил: "Тоа е трагедија, но Фрејзер ќе се врати. Тој беше само на почетокот да покаже од она што го знае.

Кембел го направил своето враќање на тренинг во март 2011 година. И покрај тоа што навидум закрепнал од повредата, Кембел доживеал обновување на повредата на лигаментите во истото колено во подготовката за натпреварот против Манчестер Сити на 3 април 2011. Откако бил подложен на операција на 20 април 2011 година, било објавено дека Кембел ќе биде надвор од акција за 12 месеци. Оваа повреда го извади од игра Кембел до крајот на сезоната 2010-11 и голем дел од сезоната 2011-12. Иако бил предложен да се врати во март 2012 година, Стив Брус открил дека Кембел би можел да се врати во игра за периодот околу Божиќ - три месеци пред предвиденото.

Кембел постигна гол на неговото враќање за Сандерленд на 29 јануари 2012 година, влегувајќи како замена на полувремето на местото на Конор Викам против Мидлзборо во 4 круг од ФА Купот, каде што тој го постигнал изедначувачкиот гол за 1-1 на Stadium of Light.[36] Кембел го направил своето враќање во Премиер лигата на 1 февруари 2012 против Норич Сити, постигнувајќи го првиот гол и асистирајќи за вториот кој го постигнал Стефан Сесењон во победата со 3-0.[37] Во следната сезона тој постигнал само еден гол за Сандерленд и тоа против својот младински клуб Манчестер Јунајтед на Олд Трафорд, во поразот со 3-1, пред да си замине од Сандерленд.

Кардиф Сити[уреди]

На 21 јануари 2013 година, Кембел потпишал три и пол годишен договор со Кардиф Сити за сума која се верува во регионот дека изнесува 650,000 £. Тој го направил своето деби на 2 февруари 2013 против Лидс Јунајтед, каде што го постигнал единствениот гол на натпреварот во 64-тата минута по влегувањето како замена само две минути порано. На 16 февруари, Кембел постигнал два гола на неговото домашно деби против Бристол Сити, а потоа тој додал уште два гола против Вулверхемптон следната недела. Кембел бил именуван за играч на првенството за месецот февруари 2013, откако ги постигнал сите пет гола на Кардиф во текот на месецот. На последниот ден од сезоната 2012-13, Кембел постигнал погодок против својот поранешен клуб Хал Сити, завршувајќи ја својата прва сезона со сините птици со седум гола во 12 настапи.

Репрезентативна кариера[уреди]

На 23 февруари 2012 година, и покрај само 6-те лигашки голови во 4 години, Кембел го добил својот прв повик за настап за селекцијата на Англија за пријателскиот натпревар против Холандија. Привремениот менаџер на Англија Стјуарт Пирс изјавил дека неговите амбиции биле да избере млади играчи за пријателскиот натпревар. Тој го направил своето деби во 80-тата минута, кога Англија загубила со 3-2 поради погодокот во надополнетото време на Арјен Робен.

Репрезентативни настапи и голови[уреди]

Титули[уреди]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди]

Велс Кардиф Сити[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

 1. Simon Bird (30 април 2010). „Fraizer Campbell: I won't be able to go home if my goal stops Manchester United winning the title“. Mirror Football. http://www.mirrorfootball.co.uk/news/Fraizer-Campbell-I-won-t-be-able-to-go-home-if-my-goal-stops-Manchester-United-winning-the-title-article411003.html. конс. 3 јануари 2011. 
 2. 2,0 2,1 Rob Mason (21 November 2009). red&white. „Sunderland Matchday Programme“ (York: Ignition Publications Ltd.) (07): 52–55. 
 3. „Stoke City: Old pals breach the Potteries' footballing divide“. The Sentinel: The New Green UN. 15 октомври 2011. стр. 3. http://www.thisisstaffordshire.co.uk/Stoke-City-Old-pals-breach-Potteries-footballing/story-13565505-detail/story.html. конс. 15 октомври 2011. 
 4. Katy Wheeler (5 ноември 2011). „Sunderland striker Fraizer Campbell’s brother sings to stay in the X Factor“. Sunderland Echo. http://www.sunderlandecho.com/news/local/sunderland_striker_fraizer_campbell_s_brother_sings_to_stay_in_the_x_factor_1_3939937. конс. 7 ноември 2011. 
 5. „Fraizer Campbell“. Sunderland A.F.C.. http://www.safc.com/page/PlayerProfiles/0,,10281~30143,00.html. конс. 21 декември 2011. 
 6. „Roy Keane Testimonial 2006“. Celtic Programmes Online. http://www.celticprogrammesonline.com/PROGRAMME%20COVERS/0506/manchesterutd/manutd0506a.htm. конс. 3 јануари 2011. 
 7. „Маклесфилд 1-2 Манчестер Јунајтед XI“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/m/man_utd/5233394.stm. конс. 3 јануари 2011 година. 
 8. 12.306 ~ 1719921,00 html „Сандерленд го доведе Кембел“. http://www.premierleague.com/page/Headlines/0,, 12.306 ~ 1719921,00 html. конс. 3 Јануари 2011 година. 
 9. bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/6937798.stm „Гленторан 0-3 Манчестер Јунајтед“. http://news. bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/6937798.stm. конс. 3 јануари 2011 година. 
 10. „Манчестер Сити 1-0 Манчестер Јунајтед“. BBC Спорт. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/6941879.stm. конс. 19 август 2007. 
 11. , 10.338 ~ 1146176,00 html „Кембел се приклучи на заем“. http://www.hullcityafc.premiumtv.co.uk/page/NewsDetail/0, , 10.338 ~ 1146176,00 html. конс. 22 октомври 2007. 
 12. „Хал 3 - 0 Барнсли“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_div_1/7050795.stm. конс. 3 јануари 2011. 
 13. „Хал 2 ​​- 0 Вулверхемптон“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_div_1/7157284.stm. конс. Јануари 3, 2011 година. 
 14. 19528,12875 _3023057, 00.html „Заемот на Кембел во Хал Сити се продолжува“. http://msn.skysports.com/story/0, 19528,12875 _3023057, 00.html. конс. 3 Јануари 2011 година. 
 15. Кајзер Чифс - Манчестер Јунајтед 0-4“, The Sun (конс. 3 јануари 2011).
 16. „Манчестер Јунајтед го совлада Еспањол во прошталниот натпревар на Оле Гунар Солскјер“. The Daily Telegraph. 2 август 2008. http://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/manchester-united/2490122/Manchester-United-beat-Espanyol-in-fitting-farewell-for-Ole-Gunnar-Solskjaer.html. конс. 7 ноември 2011. 
 17. „Фергусон ќе мѕ даде шанса на Кембел“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/m/man_utd/7539417.stm. конс. 3 Август 2008. 
 18. .uk/sport1/hi/football/7549022.stm „Манчестер Јунајтед 0-0 Портсмут“. http://news.bbc.co .uk/sport1/hi/football/7549022.stm. конс. 3 јануари 2011. 
 19. bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/7551173.stm „Манчестер Јунајтед 1-1 Њукасл“. http://news. bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/7551173.stm. конс. 3 Јануари 2011 година. 
 20. Хал Сити ја потврдија нивната понуда од £7 милиони за напаѓачот на Јунајтед Фрејзер Кембел“, Daily Mail, 30 август 2008 (конс. 3 јануари 2011).
 21. co.uk/sport2/hi/football/teams/m/man_utd/7592272.stm „Манчестер Јунајтед го комплетираше трансферот на Бербатов“. http://news.bbc. co.uk/sport2/hi/football/teams/m/man_utd/7592272.stm. конс. 1 септември 2008. 
 22. „Manchester Јунајтед постигна договор“. http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/manchesteruniteddeal020909.html. конс. септември 2008. 
 23. „Campbell still in Reds plans“. Manchester Evening News. 6 септември 2008. http://menmedia.co.uk/manchestereveningnews/sport/football/manchester_united/s/1065729_campbell_still_in_reds_plans. конс. 3 јануари 2011. 
 24. / europe/7615242.stm „Тотенхем 2-1 Висла Краков“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football / europe/7615242.stm. конс. 3 јануари 2011 година. 
 25. „Тотенхем 4-2 Ливерпул“. BBC Спорт. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/league_cup/7708820.stm. конс. 13 ноември 2008. 
 26. „Фулам 2-1 Тотенхем“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/7711292.stm. конс. 26 октомври 2009. 
 27. .uk/sport1/hi/football/teams/h/hull_city/8088111.stm „Понудата на Хал за Кембел е прифатена“. http://news.bbc.co .uk/sport1/hi/football/teams/h/hull_city/8088111.stm. конс. 8 јуни 2009. 
 28. 26356,12182 _5390699, 00.html „Кембел подготвен да биде трпелив“. http://www.skysports.com/under21s/story/0, 26356,12182 _5390699, 00.html. конс. 20 јуни 2009. 
 29. „Сандерленд го доведе Кембел“. BBC Спорт. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/s/sunderland/8144661.stm. конс. 11 јули 2009 година. 
 30. „Сандерленд 2-0 Бирмингем“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/8256923.stm. конс. 7 ноември 2011. 
 31. „Сандерленд 4-0 Болтон“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8550477.stm. конс. 2 јануари 2011 година. 
 32. „Астон Вила 1-1 Сандерленд“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8578169.stm. конс. 7 ноември 2011 година. 
 33. . STM „Сандерленд 2-1 Барнли“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8617721 . STM. конс. 7 ноември 2011. 
 34. co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8901729.stm „Сандерленд 2-2 Бирмингем“. http://news.bbc. co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8901729.stm. конс. 7 ноември 2011. 
 35. „Напаѓачот на Сандерленд Фрејзер Кембел надвор од игра за шест месеци“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/s/sunderland/8958689.stm. конс. 2 јануари 2011. 
 36. „Сандерленд 1-1 Мидлзборо.“. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/fa_cup/16670069.stm. конс. 29 јануари 2012. 
 37. „Сандерленд 3-0 Норич“. http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/16714048. конс. 2 февруари 2012 година.