Фирербункер

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
План на бункерот
Број 1 - Заштитен ѕид со дебелина 2,2 м
Број 5 - спална соба на Јозеф Гебелс
Број 29 - спална соба на Адолф Хитлер

Фирербункер (Führerbunker ) бил називот на бункер кој што се наоѓал под Рајхканцеларијатот во Берлин, Нацистичка Германија. Бил дел од поголем подземен бункерски комплекс, кој што бил граден во две главни фази, првиот дел во 1936, а вториот во 1943. Бил последно од многуте седиштата на Хитлер.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]