Фербенкс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фербенкс се наоѓа во Алјаска
Фербенкс
Местоположба на Фербенкс во Алјаска

Фербенкс е град во американската сојузна држава Алјаска кој претставува најголем град во внатрешноста на таа држава. Според пописот во 2012 г., градот Фербенкс има 31.535 жители, а поширокиот регион е населен со 97.581 жители. Зафаќа површина од 84,6 км².