Фер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фер
Изворно име: Feer, Föhr, Før

Сателитска снимка на островот
Географија
Местоположба Ваденско Море
Координати 54°43′ СГШ 8°30′ ИГД / 
Архипелаг Севернофризиски Острови
Поважни острови Зилт, Фер, Амрум
Површина 82,82 км2
Должина 12 км
Ширина 6,8 км
Макс. надм. височ. 13 м
Земја
Покраина  Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Демографија
Население 8,592 (1 Dec 2010)
Густина 104 /км2
Народности Германци, Фризи, Данци
Други информации
Мреж. место www.foehr.de

Фер (германски: Før; фериншки севернофризиски: Feer; дански: Før) е еден од Севернофризиските Острови на германскиот брег на Ваденското Море. Тој е дел од Северна Фризија на сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Има површина од 82 км², и население од 8.800 жители и е најголемиот фермански остров каде нема автомобили и јавен превоз.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]