ФК Хјустон Дајнамо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хјустон Дајнамо
Целосно име Хјустон Дајнамо
Прекар(и) Dynamo, Orange Crush La Naranja, The Men in Orange, The Orange
Основан 2005 како Хјустон 1836
Терен BBVA Compass Stadium
Хјустон, Тексас
(Капацитет: 22,039)
Сопственик Филип Аншутц
Тренер САДДоминик Кинар
Лига МЛС
2012 Источна Конференција: 5-ти
Вкупно: 9-ти
Плеј-оф: вицешампиони
Веб страна Официјално мрежно место
Kit left arm TIRO13 WHITE.png
Team colours
Kit body DYNAMO 13h.png
Team colours
Kit right arm TIRO13 WHITE.png
Team colours
Kit shorts TIMBERS 13h.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm DYNAMO 13a.png
Team colours
Kit body DYNAMO 13a.png
Team colours
Kit right arm DYNAMO 13a.png
Team colours
Kit shorts DYNAMO 13a.png
Team colours
Kit socks 3 stripes on white.png
Team colours
Гостински бои
Kit left arm DYNAMO 12t.png
Team colours
Kit body DYNAMO 12t.png
Team colours
Kit right arm DYNAMO 12t.png
Team colours
Kit shorts DYNAMO 12t.png
Team colours
Kit socks DYNAMO 12t.png
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Хјустон Динамо е американски професионален фудбалски клуб, со седиште во Хјустон, Тексас, кој се натпреварува во Главната фудбалска лига во која се натпреваруваат нахдобрите клубови во САД и три клуба од Канада. Основан во 2005 година како Хјустон 1836, годината кога бил основан градот Хјустон, тимот го преименуванал своето име во Хјустон Дајнамо по протестите од страна на хиспанските фанови, бидејќи 1836 можеше да се преземат мерки во војната за независност на Тексас. Клубот првично ги играл својте натпревари на Стадион Робертсон на Универзитетот во Хјустон но се преселил во BBVA Компас стадион за време на сезоната 2012 во МЛС лигата.

Во 2008 година, под раководство на Доминик Кинар, Хјустон Дајнамо станал првиот клуб од МЛС кој успеал да освои бод на мексиканска почвата во ерата на КОНКАКАФ шампионската лига. Својата прва титула шампион на МЛС, Хјустон ја освоил во 2006 година, кога во финалето со 4-3 на пенали ги победиле Њу Ингланд Револушн, а во 2007 година го одбраниле насловот со победа над истиот противник од 2-1 во регуларниот дел од натпреварот.

Тимот е во сопственост на мнозинство сопственици на Anschutz Entertainment Group (AEG) во партнерство со Brener International Group (на чело со Габриел Бренер), и повеќекратниот светски и олимписки шампион во бокс Оскар Де Ла Хоја.[1] Тренер на тимот е поранешниот американски репрезентативец Доминик Кинар.

Моментални играчи[уреди]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 САД ГМ Толи Хол
2 САД ОД Ерик Брунер
3 САД НП Кален Кар
4 Јамајка ОД Џермејн Тејлор
5 САД СР Ворен Кривеил
6 САД ОД Мајк Чабала
7 Јамајка НП Омар Камингс
8 САД ОД Кофи Саркоди
9 САД НП Брајан Салазар
11 САД СР Бред Дејвис (капитен)
12 САД НП Вил Бруин
13 САД СР Рикардо Кларк
Бр. Нац. Позиција Играч
14 САД НП Џејсон Џонсон
15 САД НП Кам Вивер
16 Шкотска НП Адам Моуфат
20 Англија СР Ендрју Драјвер
21 САД ОД Ентони Арина
23 Англија СР Жил Барнс
24 САД ГМ Тајлер Дерик
25 САД НП Брајан Чинг
26 САД ОД Кори Еш
27 Хондурас СР Оскар Бониек Гарсија
28 САД ГМ Ерих Маршајдер
32 САД ОД Боби Босвел

Титули[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. De La Hoya new Dynamo equity partner“, mls.net, 29 февруари 2008.