Ујгурски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ујгурски јазици
Геог.
распростр.:
Класификација: турски
  • ујгурски јазици
Гранки:
источни
западни

Ујгурските јазици, или познати како ујгурско-турски или југоисточни турски јазици, се подгрупа на турските јазици. Овие јазици се едните од најстаро запишаните турски јазици. Ујгурските јазици се групирани според класификацијата на Ларс Јохансон во 1998 година.[1]

Јазици[уреди]

прототурски јазик
ујгурски јазици западни
источни


Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Lars Johanson (1998) The History of Turkic. In Lars Johanson & Éva Ágnes Csató (eds) The Turkic Languages. London, New York: Routledge, 81-125. Classification of Turkic languages at Turkiclanguages.com