Упланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Упланд
Uppland

Грб
Земја Шведска
Крај Свеаланд
Окрузи Упсала
Стокхолм
Површина
 • Вкупна 12.813 км2
Население (2009)[1]
 • Вкупно 1.433.020 жит.
Народ
 • Наречја уплендски
стокхолмски
Култура
 • Цвет змиска глава
 • Животно белоопашест орел
 • Птица
 • Риба болен
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр.

Упланд (швед. Uppland ) е историска покраина (landskap) на источното крајбрежје на Шведска, свернно од главниот град Стокхолм. Се граничи со покраините Седерманланд, Вестманланд и Јестрикланд како и со езерото Меларен и Балтичкото Море. На малиот ненаселен остров Меркет во Балтикот има крајно мала и чудно обликувана копнена граница со финската автономна покраина Оланд.

Управа[уреди]

Традиционалните покраини во Шведска немаат административна улога, туку постојат само како културно-историски целини. Главниот административен округ (län) на покраината е Упсала, кој зазема најголем дел од територијата. Меѓутоа, најголем број од населеннието живее во округот Стокхолм. Мали делчиња од покраината влегуваат во окрузите Вестманланд, Јевлеборг и Седерманланд.

Географија[уреди]

Населени места[уреди]

Факти[уреди]

Население[уреди]

Упланд има 1.433.020 жители. Жителите се распоредени во следниве окрузи:[1]

Округ Население
Стокхолм, делумно 1.101.238
Упсала, делумно 330.683
Вестманланд, делумно 1.099

Историја[уреди]

Покраината Упланд за прв пат јасно се споменува како таква во 1296, заедно со нејзините тогашни составни делови Фјердхундраланд, Атундаланд, Тиундаланд и Руслаген. Главниот град Стокхолм бил поделен на две покраини. Јужната половина му припаѓа на Седерманланд, а северната во Уплан.

Култура[уреди]

Археолошкиот локалитет Бирка и замокот Дротнингхолм се прогласени за светско наследство на УНЕСКО.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]