Унгени (Молдавија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Унгени
Ungheni

Знаме

Амблем
Унгени се наоѓа во Молдавија
Унгени
Метсоположба во Молдавија
Координати: 47°13′ СГШ 27°49′ ИГД / 
Држава  Молдавија
Реон Унгени
Управа
 • Градоначалник Александру Амброс
Население (јануари 2011)
 • Вкупно 38.100 жит.
Час. појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)

Унгени (романски: Ungheni) е град во Молдавија. Унгени е седми најголем град во државата со население од 35,157 жители. Градот е центар на реонот Унгени.

Збратимени градови[уреди]

Наводи[уреди]

  • Brezianu, Andrei and Spânu, Vlad (eds.) (2007) "Ungheni" Historical Dictionary of Moldova (2nd ed.) Scarecrow Press, Lanham, Maryland, USA, p. 371, ISBN 978-0-8108-5607-3

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

UNGHENI.TV / Портал за вести